Odontologijos klinika Vilniuje pataria, kada tikrinti vaiko dantukus

odontologijos klienika

Kam taisyti pieninį dantuką, juk jis vis tiek iškris? Taip, šį klausimą sau kelia tikrai ne vienas tėvelis, tačiau odontologijos klinika Vilniuje perspėja, kad toks požiūris išties nėra sveikas. Be to, reiktų nepamiršti, kad kiekvienais metais vaikų dantų sveikatos rodikliai prastėja. Taigi, kada pirmą kartą reiktų apsilankyti pas odontologą, kad ateityje jūsų atžala galėtų džiaugtis gražiais ir sveikais dantimis bei nebijotų dantų gydytojo?

Kada?

Odontologijos klinika Vilniuje teigia, kad pirmasis vaiko vizitas pas odontologą turėtų įvykti per šešis mėnesius nuo pirmojo dantuko išsikalimo. O jei dantis atrodo nesveikas, gerokai kreivas ar greitai pakeičia spalvą, šį vizitą reiktų dar labiau paankstinti. Pirmasis apsilankymas pas odontologą tikrai nebūna baisus ir skausmingas. Specialistas patikrina vaiko burnos ertmę, apžiūri dantenas, išsiaiškina kokiomis ligomis nėštumo metu sirgo mama, kokiomis ligomis sirgo vaikas. Ši informacija svarbi, nes tada odontologui gerokai paprasčiau  nustatyti potencialią riziką kariesui atsirasti ir patarti, kokių priemonių imtis, kad jo būtų galima išvengti. Be to, odontologas rekomenduoja, kaip tinkamai maitinti vaiką, kaip prižiūrėti jo dantis, kad vaikas galėtų kuo ilgiau džiaugtis sveikais ir tvirtais dantimis. Galiausiai svarbu nepamiršti, kad dantukus reiktų tikrinti reguliariai.  Ši taisyklė galioja ne tik vaikams, bet ir suaugusiems.

Vien odontologo nepakanka

Odontologijos klinika Vilniuje perspėja, kad daugiausiai įtakos vaiko burnos higienos įpročių ugdyme turi tėveliai, kurie privalo rūpintis, kad vaikas kiekvieną dieną tinkamai valytų dantukus, net ir tuo atveju, jei šypseną puošia vienas dantis. Šiuo metu odontologijos klinikose ir vaistinėse galima įsigyti nedidelį ir švelnų pirmųjų dantų šepetėlį, vaikams skirtas dantų pastas, kurios yra gana malonaus skonio ir nedirgina gleivines. Be to, svarbu rodyti tinkamą pavyzdį, tarkim, visiems kartu valytis dantis. Taip ne tik bus formuojami taisyklingi burnos higienos įpročiai, bet ir tėveliai galės prižiūrėti ar vaikas tinkamai valo dantis. Reiktų atminti, kad vaikai iki 7 metų amžiaus paprastai negeba taisyklingai išsivalyti dantų, todėl šį ritualą reiktų stebėti ir kontroliuoti.

 

Irmantas Rimas, Tomas Adomas arba kai vardas tampa pavarde

Irmantas, RimasVardų ir pavardžių tema įdomi įvairiais požiūriais. Būna pavardžių, kurios tarsi pasiskolintos iš vardų: Irmantas Rimas, Tomas Adomas, Kazys Petraitis… Taip sukuriamas gana žaismingas derinys. Ir nieko blogo čia nėra. Aišku, gali pasitaikyti viena kita kuriozinė situacija, kai kokioje nors įstaigoje jūsų prašo pasakyti pavardę, jūs sakote „Adomas“, tačiau sulaukiate patikslinimo, kad reikia pavardės, o ne vardo.

Vienais atvejais žmogaus pavardė atitinka vardų žodyne esančius vardus. Pavyzdžiui, jau minėtas Irmantas Rimas ar Tomas Adomas. O kai kada pridedama „pavardiškesnė“ galūnė – Petraitis, Adomaitis ir pan.

Vertėtų užsiminti ir apie moterų pavardžių pasikeitimą ištekant. Gali pasitaikyti įdomybių… Jei susituokia moteris, kurios vardas Rima, su vyru, kurio pavardė Rimaitis, tuomet nuotaka greičiausiai taps Rima Rimaitiene. Visgi, reiktų prisiminti  ir tai, kad šiandien Lietuvoje nebeprivaloma rinktis galūnės –ienė. Tad Rima gali tapti Rima Rime? Keista. Bet šiandien toks pavardžių trumpinimas labai populiarus.

Draugų rate vardai gali būti vienaip ar kitaip pakeičiami. Kartais bičiuliai vadinami ir pavardėmis. Štai jei vardas yra Konstantinas, o pavardė Šatas (tokia kaip veikėjo iš S. Šaltenio „Riešutų duonos“), tai tikėtina, kad dažniausiai bus kreipiamasi „Šatai“. Arba Konstantinas bus įvardijamas kaip Kostas.

O atsivertus žodyną sužinoma, kad viena iš žodžio „pavardė“ reikšmių yra „pavadinimas, vardas“. Užburtas ratas? Galbūt ir galima taip pasakyti, nors, žvelgiant iš kitos pusės, tiesiog patvirtinamas temos įvairiapusiškumas.

Dar viena prielaida – pavardė sustiprina vardo reikšmę. Petras, kaip tikriausiai žinote, yra „uola“. Tad visai logiška, kad Petras Petraitis – tarsi tvirtesnė uola. Arba Rimas – „ramaus būdo“, tai Rimas Rimutis ar Rimas Rimaitis – labai rami asmenybė.

O gal vardas ir pavardė neatspindi žmogaus charakterio?.. Klausimai, klausimai, klausimai… Jų daug, o aktualiausi jie tampa galvojant, kaip pavadinti vaiką. Norisi atrasti gražiai skambantį ir turtingą savo reikšme žodį.

Irmantas Rimas, Petras Petraitis, Linas Tomas – keletas pavyzdžių, kaip pavardė primena vardą. Tai įdomi, su lingvistika susijusi tema, kuri aktuali daugeliui, o ypač vardą vaikui renkantiems tėvams.