Irmantas Rimas, Tomas Adomas arba kai vardas tampa pavarde

Irmantas, RimasVardų ir pavardžių tema įdomi įvairiais požiūriais. Būna pavardžių, kurios tarsi pasiskolintos iš vardų: Irmantas Rimas, Tomas Adomas, Kazys Petraitis… Taip sukuriamas gana žaismingas derinys. Ir nieko blogo čia nėra. Aišku, gali pasitaikyti viena kita kuriozinė situacija, kai kokioje nors įstaigoje jūsų prašo pasakyti pavardę, jūs sakote „Adomas“, tačiau sulaukiate patikslinimo, kad reikia pavardės, o ne vardo.

Vienais atvejais žmogaus pavardė atitinka vardų žodyne esančius vardus. Pavyzdžiui, jau minėtas Irmantas Rimas ar Tomas Adomas. O kai kada pridedama „pavardiškesnė“ galūnė – Petraitis, Adomaitis ir pan.

Vertėtų užsiminti ir apie moterų pavardžių pasikeitimą ištekant. Gali pasitaikyti įdomybių… Jei susituokia moteris, kurios vardas Rima, su vyru, kurio pavardė Rimaitis, tuomet nuotaka greičiausiai taps Rima Rimaitiene. Visgi, reiktų prisiminti  ir tai, kad šiandien Lietuvoje nebeprivaloma rinktis galūnės –ienė. Tad Rima gali tapti Rima Rime? Keista. Bet šiandien toks pavardžių trumpinimas labai populiarus.

Draugų rate vardai gali būti vienaip ar kitaip pakeičiami. Kartais bičiuliai vadinami ir pavardėmis. Štai jei vardas yra Konstantinas, o pavardė Šatas (tokia kaip veikėjo iš S. Šaltenio „Riešutų duonos“), tai tikėtina, kad dažniausiai bus kreipiamasi „Šatai“. Arba Konstantinas bus įvardijamas kaip Kostas.

O atsivertus žodyną sužinoma, kad viena iš žodžio „pavardė“ reikšmių yra „pavadinimas, vardas“. Užburtas ratas? Galbūt ir galima taip pasakyti, nors, žvelgiant iš kitos pusės, tiesiog patvirtinamas temos įvairiapusiškumas.

Dar viena prielaida – pavardė sustiprina vardo reikšmę. Petras, kaip tikriausiai žinote, yra „uola“. Tad visai logiška, kad Petras Petraitis – tarsi tvirtesnė uola. Arba Rimas – „ramaus būdo“, tai Rimas Rimutis ar Rimas Rimaitis – labai rami asmenybė.

O gal vardas ir pavardė neatspindi žmogaus charakterio?.. Klausimai, klausimai, klausimai… Jų daug, o aktualiausi jie tampa galvojant, kaip pavadinti vaiką. Norisi atrasti gražiai skambantį ir turtingą savo reikšme žodį.

Irmantas Rimas, Petras Petraitis, Linas Tomas – keletas pavyzdžių, kaip pavardė primena vardą. Tai įdomi, su lingvistika susijusi tema, kuri aktuali daugeliui, o ypač vardą vaikui renkantiems tėvams.

 

 

 

You may also like...

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *