Verslas

lietuvos verslas

Lietuvos verslas išgyvena gana keistą periodą. Iš vienos pusės valstybė stengiasi supaprastinti verslo valdymo galimybes, iš kitos pusės įvedama vis daugiau ir daugiau mokesčių bei procedūrų. Taip pat prisideda ir visuomenės požiūris į verslą, kuris, šiuo metu, yra daugiau neigiamas, nei teigiamas. Bet apie viską iš eilės

Lietuviškas verslas jau skaičiuoja savo 25-metį. Nuo 1988-jų sukaupta nemažai patirties, pradedant turgumi, kioskeliais, kurie prekiauja viskuo ir baigiant verslo kūrimu ir investiciniais žaidimais Silikono Slenyje (Silicon Valley, San Francisco, Kalifornijoje, JAV). Vienoje rankoje turime turgus, kitoje startupus. Lietuvos verslas iš dalies keliavo laiku, nes per 25 metus reikėjo nuveikti tiek, kiek Didžiojoje Britanijoje buvo nuveikta per 200 metų.

Interneto verslas

Interneto verslas yra viena labiausiai išsivysčiusių verslo šakų Lietuvoje. Turime greičiausią interneto ryšį Europoje, todėl galime sukurti įvairių vietinės ir tarptautinės reikšmės projektų. Interneto puslapiai kuriami daugybės įmonių, klesti reklama internetu, interneto dizaineriai geba konkuruoti tarptautinėje erdvėje, o reklamos agentūros parsiveža prizus iš prestižinių Europos reklamos festivalių.

Taip pat turime labai daug įmonių, kurių specializacija – įvairių interneto sprendimų kūrimas. Šiuo metu itin sparčiai populiarėja mobilieji įrenginiai, tad mobiliųjų aplikacijų kūrimas tampa bene paklausiausia verslo šaka Lietuvoje.

Taip pat gana aktyvi ir programinės įrangos bei sprendimų prekyba. Šiuo metu į verslą orientuota nemažai įvairių programų, kuriomis lietuviai gana noriai naudojasi. Programos verslui skatina efektyvumą ir gerina konkurencines sąlygas novatoriškai mąstančioms įmonėms.

Informacijos verslas

Informacijos verslas – tai žiniasklaida internete, taip pat įvairūs informaciniai resursai, kurie palengvina darbą daugybei žmonių ir verslininkų – įvairūs katalogai, informacinės paslaugos, reklamos tinklai. Taip pat prie šios srities galima priskirti ir SEO paslaugų teikėjus, tekstų rašytojus ir įvairių reklaminių tekstų kūrėjus. Vertimai taip pat priskiriami prie informacinio verslo, nors turėtų būti prie paslaugų. Šiuolaikiniai vertimai dažniausiai atliekami internetu, tad čia susikerta kelių verslo sričių principai. Kokybiški vertimai kainuoja kiek brangiau, tačiau tai priklauso nuo daugelio dalykų. Akivaizdu, kad poreikis šiai paslaugai ateityje tik didės, nors mokančių užsienio kalbas ir daugėja, taip pat tobulėja ir automatinės vertimų programos, pavyzdžiui, Google Translate. Vertimo biurai kol kas išlieka viena iš patikimiausių institucijų, kuriose galima gauti kokybiškus vertimus.

Pastaruoju metu pastebimas ir verslo leidinių suaktyvėjimas – didieji žiniasklaidos portalai daugiau dėmesio skiria verslo informacijai, taip pat atsiranda ir nišinių leidinių. Tokie leidiniai (dažnai tinklaraščio pavidalu) ruošia verslui aktualią informaciją apie verslo pradžią, jo vystymą, skelbia verslo naujienas, pristato įvairius sprendimus verslui. Tie sprendiniai verslui dažniausiai turi ir komercinę potekstę, tačiau šios informacijos iki šiol buvo gana didelis trūkumas.

Prekyba

Tai vienas iš didžiausių verslo sektorių Lietuvoje. Prekybos mastai Lietuvoje nėra itin dideli, tačiau pati šalis patogioje vietoje, o su logistikos rinkos palaikymu esame pajėgūs aptarnauti ir kitas aplinkines šalis. Mažmeninė prekyba Lietuvoje plečiasi į užsienio šalis. Didmeninė prekyba taip pat turi savo nišą dėl išplėtotos el. komercijos ir paprastos prekybos. Prekybos partnerių kas dieną ieško naujai įsikuriančios įmonės, todėl stambūs didmenininkai turi nemažai darbo, ko pasekoje smarkiai mažėja prekių kainos. Prekyba vyksta taip pat ir pasitelkus į pagalbą internetą. Interneto katalogas yra kur kas išsamesnis ir lengviau valdomas, nei popierinis, nesvarbu ar prekiaujama laidais ir elektronikos komponentais, ar vaikų rūbais.

Verslininkams būtina mokytis, todėl nuolatos organizuojami pardavimų didinimo seminarai, kuriuose patariama, kai geriau ir efektyviau parduoti ir valdyti savo verslą, bei pinigus. Beje, aiškėja tendencija, kad lietuviai labai mėgsta apsipirkti Lenkijoje. Pas kaimynus kainos mažesnės, tad važiuojama gana dažnai, perkama daug. Tai grėsmė mūsų ekonomikai.

POS terminalai daro prekybą kur kas paprastesnę, nes galima atsiskaityti kortelėmis, taip pat palengvina ir pardavėjų darbą. Paskutinė mada – savitarnos kasos labai pasiteisina visuose prekybos sektoriuose.

Maitinimo paslaugos

Maistas yra vienas iš esminių žmogaus egzistavimo sąlygų, todėl visiškai nenuostabu, kad maitinimo įstaigoms skiriama tiek daug dėmesio iš verslo ir socialinės pusės. Įvairios kavinės, restoranai, barai, užkandinės ar net maisto vagonėliai dabar yra po padidinamuoju stiklu. Taip pat išpopuliarėjo ir maisto pristatymo paslaugos (Wolt, Bolt ir kt.), nes vis daugiau žmonių neberuošia maisto namuose, o užsisako jau gatavą maistą. Reikia tik pasiskaityti meniu ir užsisakyti. Tai itin patogu ir greita. Verslo įmonės dažnai užsisako kavą ir kavos aparatus į biurą, kad darbuotojai galėtų atsigerti šviežios ir kokybiškos kavos kada tik nori.

Transportas

Viena iš pagrindinių Lietuvos verslo sričių, turinti bene daugiausiai įtakos BVP, yra transportas ir logistika. Tai didžiulė rinka su krovinių pervežimais geležinkeliu, oro, jūrų kroviniai ir, žinoma, vilkikais. Taip pat prie jos prisideda ir nedidelių krovinių gabenimas į Daniją, Vokietiją, Norvegiją, Angliją ir kitas šalis. Aišku, kartu su kroviniais važiuoja ir žmonės, tad galima sakyti, kad transporto sistema Lietuvoje yra išvystyta itin aukštu lygiu. Krovinių pervežimo rinkoje svarbios ne tik pervežimo paslaugos, bet ir tarpininkavimas muitinėje jas išmuitinant. Čia dirba muitinės tarpininkai, kurie padeda sutvarkyti krovinių dokumentaciją.

Kuo išsiskiria logistikos verslas Lietuvoje?

Lietuva yra strategiškai gerai nutiestoje padėtyje geografinių ir transportavimo koridorių perspektyvoje, turi gerai išvystytas transporto infrastruktūras ir yra patraukli vieta logistikos verslui. Štai keletas faktorių, kuriuos galiu paminėti, išskiriant Lietuvos logistikos verslą:

 • Strateginė geografinė padėtis. Lietuva yra tarp Rytų ir Vakarų Europos, o tai padaro ją patrauklia vieta prekybai tarp šių dviejų regionų. Lietuvos geografinė padėtis taip pat suteikia galimybę greitai pasiekti Rusiją, Baltarusiją, Ukrainą ir kitas Rytų Europos šalis.
 • Išsivysčiusios logistikos infrastruktūros. Lietuvoje yra gerai išvystyta transporto infrastruktūra, įskaitant kelius, geležinkelius, oro uostus ir jūrinius uostus. Šios infrastruktūros vystymas ir plėtra yra prioritetas Lietuvos valdžios institucijoms, todėl logistikos verslui suteikiama galimybė naudotis modernia ir efektyvia infrastruktūra.
 • Modernios logistikos technologijos. Lietuvos logistikos verslas naudoja pažangias technologijas ir įrangą, įskaitant automatizuotus sandėlius, dronų pristatymą, GPS stebėjimą ir kitas modernias priemones, kurios padeda optimizuoti logistikos procesus ir pagerinti paslaugų kokybę.
 • Aukštos kvalifikacijos darbo jėga. Lietuvoje yra aukštos kvalifikacijos darbo jėga, įskaitant logistikos specialistus, inžinierius ir IT specialistus. Šie specialistai padeda kurti ir įgyvendinti pažangias logistikos sprendimų sistemas, taip pat užtikrina aukštą paslaugų kokybę.
 • Konkurencingi logistikos paslaugų teikėjai. Lietuvoje veikia daug įvairių logistikos paslaugų teikėjų, kurie pasižymi aukšta kokybe, efektyvumu ir konkurencingomis kainomis. Šie paslaugų teikėjai teikia paslaugas tiek vietinėms, tiek ir tarptautinėms įmonėms, o tai padeda padidinti Lietuvos patrauklumą kaip logistikos centrą.

Visi šie faktoriai daro Lietuvą patrauklia vieta logistikos verslui ir įmonėms, kurios nori patekti į Europos rinkas ar eksportuoti savo produkciją. Lietuva taip pat yra žinoma kaip logistikos centras, kuriame įsikūrusios tarptautinės įmonės gali teikti logistikos paslaugas tiek Vidurio ir Rytų Europos rinkoms, tiek ir kitoms pasaulio rinkoms.

Be to, Lietuva pasižymi palankiomis sąlygomis investicijoms ir inovacijoms. Šalyje yra įsteigtos specialios ekonominės zonos, kuriose veikia daugiau nei 50 įmonių, teikiančių logistikos paslaugas ir taip pat vykdoma logistikos projektų plėtra.

Lietuva taip pat skatina inovacijas ir įmonių plėtrą skiriant lėšas moksliniams tyrimams ir technologijų plėtrai, todėl Lietuvos logistikos sektorius greitai įgyja naujausias inovacijas ir modernias technologijas, kurios padeda pagerinti paslaugų kokybę, efektyvumą ir konkurencingumą.

Visi šie veiksniai daro Lietuvą patrauklia vieta logistikos verslui, o šalyje įsikūrusios įmonės ir logistikos paslaugų teikėjai turi gerai išvystytą infrastruktūrą, aukštos kvalifikacijos darbo jėgą ir gausybę pasirinkimo galimybių, padedančių užtikrinti sėkmingą verslo veiklą.

Nekilnojamasis turtas

Būsto rinka Lietuvoje yra gana problematiška. Iki 2007 metų krizės nekilnojamasis turtas buvo viena iš perspektyviausių investicijų, tačiau nuo 2013 metų situacija kiek kitokia. NT rinka pamažu „kyla”. Kilimas nesustojo ir 2021 metais. Statoma vis daugiau daugiabučių miestuose, privačių namų kaimuose ir priemiesčiuose, o bendra statybos kokybė kyla. Nebesivaikoma pigių technologijų statant ištisus kvartalus, orientuojamasi į energiją taupančius ir net pasyvius namus. NT rinka sulaukia didelio investuotojų dėmesio.

Ypač klesti NT verslo segmentui, kadangi kuriasi vis daugiau įmonių, kurioms reikia gamybinių ir komercinių patalpų. Nuolat parduodami sklypai verslui, kur kuriasi ištisi verslo centrai ir įvairūs „slėniai”. NT brokeriai nuolatos turi daug darbo, nes pasiūla didelė, todėl žmonėms reikia pagalbos susirandant tinkamą būstą. Maža to, NT brokeriams dažnai tenka dirbti ir su dokumentų parengimu, kartais net tarpininkauti gaunant kreditus iš bankų.

finansaiFinansinės paslaugos

Finansinės paslaugos – neatsiejama šiuolaikinio verslo dalis. Pačiam buhalterijos tvarkyti jau nebereikia – pakanka tik nusamdyti profesionalus, kurie viską padaro tvarkingai ir kokybiškai. Buhalterinės apskaitos paslaugos nėra labai brangios turint omenyje, kad kiekvienas veiksmas ir ataskaita turi būti ne tik laiku pateikta, bet ir užpildyta teisingai. Besidomėdami, kaip tai padaryti verslininkai sugaišta marias laiko, kurį galima skirti pardavimų skatinimui. Dėl to buhalteriai nolatos turi darbo, jais pasitikima. Buhalterinė apskaita – perspektyvus verslas žmonėms, kurie sugeba sukurti savo reputaciją per kruopštų ir nuoširdų darbą. Beje, buhalterijos paslaugos nuotoliniu būdu yra naujausia tendencija. Tiesiog klientas suveda savo sąskaitas ar kitus dokumentus internetu, o buhalteriai atlieka suminius darbus, pildo deklaracijas, bendrauja su VMI, SODRA ir kitomis institucijomis. Taip ženkliai mažėja ir buhalterinių paslaugų įkainiai.

Finansinės paslaugos gausiai teikiamos ir gyventojams. Visų pirma tai kreditai. Be bankų, Lietuvoje kreditus teikia apie 20-30 bendrovių. Tai populiarus verslas. Aišku, ieškoma įvairių kreditų formų ir sąlygų, kad būtų patenkinami įvairūs klientų pageidavimai ir norai. Ši sritis susiduria su nemažai pavojų, yra aktyviai prižiūrima valstybės, nuolatos tenka prisitaikyti prie besikeičiančių įstatymų. Kreditų palyginimas – nauja verslo sritis. Taip pat populiarėja ir verslo pardavimo paslaugos, kai parduodamas jau veikiantis, o kartais net ir pelningai veikiantis verslas.

Prie finansinių paslaugų šliejasi ir teisines paslaugas teikiančios įmonės. Tai profesionalūs teisininkai, kurie gali atstovauti įmones įvairiuose teismuose ir teisiniuose ginčuose, padėti paruošti įvairius teisinius dokumentus, išsiieškoti skolas ir t.t.

Darbų saugos paslaugos

Darbų saugos paslaugos Lietuvoje teikiamos daugeliuose sektoriuose, pradedant statyba ir pramonės sektoriumi ir baigiant prekyba ir paslaugų sektoriumi. Įmonės, kurios teikia darbų saugos paslaugas, turi būti registruotos ir turėti atitinkamą licenciją.

Darbų saugos paslaugos gali būti teikiamos įvairiais būdais, priklausomai nuo kliento poreikių ir reikalavimų. Štai keletas būdų, kaip teikiamos darbų saugos paslaugos Lietuvoje:

 1. Konsultacijos – konsultacijų metu specialistai padeda įmonėms ir organizacijoms įvertinti riziką, kurią gali kelti darbo aplinka, ir siūlo sprendimus ir rekomendacijas, kaip sumažinti šią riziką.
 2. Apsaugos planavimas – apsaugos planavimo procese specialistai įvertina riziką ir siūlo rekomendacijas, kaip užtikrinti saugią darbo aplinką ir sumažinti riziką darbuotojų sveikatai ir saugumui.
 3. Mokymai – specialistai moko darbuotojus ir darbdavius teisingai naudoti darbo įrankius, apsaugos priemones ir kitus saugaus darbo elementus. Mokymai gali būti organizuojami tiek grupėms, tiek individualiems darbuotojams.
 4. Inspekcijos – inspektoriai atlieka auditus ir patikrina, ar įmonės laikosi darbuotojų sveikatos ir saugos taisyklių ir reikalavimų.
 5. Ataskaitų ir dokumentų tvarkymas – įmonės, kurios teikia darbų saugos paslaugas, gali padėti įmonėms laikytis reikiamų dokumentų ir ataskaitų, kad būtų galima užtikrinti darbuotojų sveikatą ir saugą.

Darbų saugos paslaugos yra svarbios ir būtinos, norint užtikrinti darbuotojų saugą ir sveikatą. Svarbu pasirinkti patikimą ir kvalifikuotą įmonę, kuri teikia aukštos kokybės darbų saugos paslaugas ir atitinka visus reikalavimus ir standartus.

Žėmės ūkis ir miškai

Aesthetic forest, nature background

Žemės ūkio sektorius Lietuvoje itin gerai išvystytas. Ypač pieno pramonė, gyvulininkystė. Taip pat gerai sekasi ir miškų ūkiui. Miško pirkimas – vienas iš pelningiausių verslų, kaip ir medienos apdirbimas bei baldų gamyba. Žemės ūkis – labai didelė sritis, kurioje darbo turi visi – ūkininkai ir žemės ūkio technikos pardavėjai, gyvulių augintojai ir įvairūs konsultantai. Ekologiški ūkiai taip pat tobulėja ir vystosi. Dėl to atsiranda vis daugiau ekologiškos produkcijos, kuri parduodama ne tik Lietuvos, bet ir užsienio rinkose. Produkciją reikia kažkur laikyti, todėl vienas iš paklausiausių verslų – žemės ūkio produktų laikymo įranga ir technologijos bei jų aptarnavimas. Kitaip tariant – lentynos, šaldytuvai, šaldikliai, kuriuose reguliuojama temperatūra, drėgmė, šviesa.

Netradiciniai verslai

Galime pasigirti ir gana netradiciniais verslais. Pavyzdžiui, archeologiniai projektai. Tai grupė profesionalių archeologų, kurie pagal užsakymą gali kasinėti tam tikro asmens žemėje ir ieškoti… lobių ar archeologinių dalykų. Arba kitas verslas yra įvairių laikinų pastatų nuoma ir sumontavimas. Tai įvairūs angarai, palapinės ar net kupolai, skirti renginiams ar laikinai saugoti tam tikrus daiktus.

Kapaviečių statymas ir priežiūra

Keista, tačiau tai – amžinas verslas. Visos ritualinės paslaugos ir kapaviečių remontas bei statymas yra nepavaldus laikui, tendencijoms. Žmonėms to nuolatos reikėjo ir reikės, nepaisant naujų laidojimo technologijų (kolumbariumų). Tai labai susiję ir su mūsų tautos tradicijomis ir vargu, ar kas pasikeis artimiausius 20-50 metų. O kur dar kapų priežiūros ir renovacijos darbai…


Naujausi verslo straipsniai

 • Kada kviesti specialistą: situacijos, kai reikia profesionalų įsikišimo
  Kartais pasitaiko, kad automobilis atsisako vykdyti savininko komandas. Pamesti rakteliai, užblokuota spynelė arba kartais jis tiesiog atsisako bendradarbiauti. Tokiais atvejais svarbu žinoti, kada laikas kviesti specialistą. Situacijos, kai reikia skubiai atrakinti automobilį. Pametėte raktus?...
 • Kur pirkti aliuminius langus?
  Skoningi ir svarbiausia labai patvarūs aliuminiai langai vis dažniau keičia plastikinius nuosavuose namuose. Iki šiol aliuminiai langai dažniausiai buvo siejami su verslo poreikiais. Taip pat tikima mitu, kad jie gana masyvūs, galiausiai, brangūs. Ar...
 • Bobcat traktoriukas – labai naudingas darbininkas įvairiose srityse
  Bobcat yra žinomas kaip kompaktiškas ir universalus traktoriukas, naudojamas įvairiose pramonės šakose, statyboje, žemės ūkyje ir netgi savo kieme. Jis yra itin populiarus dėl savo mažo dydžio, lankstumo, veiksmingumo ir našumo. Šiame straipsnyje aptarsime,...
 • Patarimai, kurie padės sutaupyti perkant jūrinius konteinerius
  Jūrinių konteinerių naudojimo galimybės yra gana plačios, tad natūralu, kad ne tik verslininkai, tačiau kartais ir privatūs asmenys ieško didelės talpos tam tikrų gaminiu laikymui. Iki šiol jūriniai konteineriai dažniausiai siejami su logistikos sfera,...
 • PVC plokštės funkcionalumas
  Kasdien mus supa labai daug ir labai įvairių žaliavų, kurios atlieka konkrečias funkcijas pačios vienos iš savęs arba sąveikaudamos su kitomis medžiagomis. Viena tokių yra PVC plokštė, kurios panaudojimo galimybės yra labai plačios. Ne...
 • Ar galima pritaikyti DAO principus Lietuvos versle?
  Daug verslininkų ir IT sektoriaus specialistų įsitikinę – Lietuva yra puiki vieta kurti ir išbandyti produktus, tačiau uždirbti čia sunku dėl mažo rinkos dydžio. Dėl to čia gausu technologinių startuolių, kurie dirba užsienio rinkoms,...