Verslas

lietuvos verslas

Lietuvos verslas išgyvena gana keistą periodą. Iš vienos pusės valstybė stengiasi supaprastinti verslo valdymo galimybes, iš kitos pusės įvedama vis daugiau ir daugiau mokesčių bei procedūrų. Taip pat prisideda ir visuomenės požiūris į verslą, kuris, šiuo metu, yra daugiau neigiamas, nei teigiamas. Bet apie viską iš eilės

Lietuviškas verslas jau skaičiuoja savo 25-metį. Nuo 1988-jų sukaupta nemažai patirties, pradedant turgumi, kioskeliais, kurie prekiauja viskuo ir baigiant verslo kūrimu ir investiciniais žaidimais Silikono Slenyje (Silicon Valley, San Francisco, Kalifornijoje, JAV). Vienoje rankoje turime turgus, kitoje startupus. Lietuvos verslas iš dalies keliavo laiku, nes per 25 metus reikėjo nuveikti tiek, kiek Didžiojoje Britanijoje buvo nuveikta per 200 metų.

Interneto verslas

Interneto verslas yra viena labiausiai išsivysčiusių verslo šakų Lietuvoje. Turime greičiausią interneto ryšį Europoje, todėl galime sukurti įvairių vietinės ir tarptautinės reikšmės projektų. Interneto puslapiai kuriami daugybės įmonių, klesti reklama internetu, interneto dizaineriai geba konkuruoti tarptautinėje erdvėje, o reklamos agentūros parsiveža prizus iš prestižinių Europos reklamos festivalių.

Taip pat turime labai daug įmonių, kurių specializacija – įvairių interneto sprendimų kūrimas. Šiuo metu itin sparčiai populiarėja mobilieji įrenginiai, tad mobiliųjų aplikacijų kūrimas tampa bene paklausiausia verslo šaka Lietuvoje.

Taip pat gana aktyvi ir programinės įrangos bei sprendimų prekyba. Šiuo metu į verslą orientuota nemažai įvairių programų, kuriomis lietuviai gana noriai naudojasi. Programos verslui skatina efektyvumą ir gerina konkurencines sąlygas novatoriškai mąstančioms įmonėms.

Informacijos verslas

Informacijos verslas – tai žiniasklaida internete, taip pat įvairūs informaciniai resursai, kurie palengvina darbą daugybei žmonių ir verslininkų – įvairūs katalogai, informacinės paslaugos, reklamos tinklai. Taip pat prie šios srities galima priskirti ir SEO paslaugų teikėjus, tekstų rašytojus ir įvairių reklaminių tekstų kūrėjus. Vertimai taip pat priskiriami prie informacinio verslo, nors turėtų būti prie paslaugų. Šiuolaikiniai vertimai dažniausiai atliekami internetu, tad čia susikerta kelių verslo sričių principai. Kokybiški vertimai kainuoja kiek brangiau, tačiau tai priklauso nuo daugelio dalykų. Akivaizdu, kad poreikis šiai paslaugai ateityje tik didės, nors mokančių užsienio kalbas ir daugėja, taip pat tobulėja ir automatinės vertimų programos, pavyzdžiui, Google Translate. Vertimo biurai kol kas išlieka viena iš patikimiausių institucijų, kuriose galima gauti kokybiškus vertimus.

Pastaruoju metu pastebimas ir verslo leidinių suaktyvėjimas – didieji žiniasklaidos portalai daugiau dėmesio skiria verslo informacijai, taip pat atsiranda ir nišinių leidinių. Tokie leidiniai (dažnai tinklaraščio pavidalu) ruošia verslui aktualią informaciją apie verslo pradžią, jo vystymą, skelbia verslo naujienas, pristato įvairius sprendimus verslui. Tie sprendiniai verslui dažniausiai turi ir komercinę potekstę, tačiau šios informacijos iki šiol buvo gana didelis trūkumas.

Prekyba

Tai vienas iš didžiausių verslo sektorių Lietuvoje. Prekybos mastai Lietuvoje nėra itin dideli, tačiau pati šalis patogioje vietoje, o su logistikos rinkos palaikymu esame pajėgūs aptarnauti ir kitas aplinkines šalis. Mažmeninė prekyba Lietuvoje plečiasi į užsienio šalis. Didmeninė prekyba taip pat turi savo nišą dėl išplėtotos el. komercijos ir paprastos prekybos. Prekybos partnerių kas dieną ieško naujai įsikuriančios įmonės, todėl stambūs didmenininkai turi nemažai darbo, ko pasekoje smarkiai mažėja prekių kainos. Prekyba vyksta taip pat ir pasitelkus į pagalbą internetą. Interneto katalogas yra kur kas išsamesnis ir lengviau valdomas, nei popierinis, nesvarbu ar prekiaujama laidais ir elektronikos komponentais, ar vaikų rūbais.

Verslininkams būtina mokytis, todėl nuolatos organizuojami pardavimų didinimo seminarai, kuriuose patariama, kai geriau ir efektyviau parduoti ir valdyti savo verslą, bei pinigus. Beje, aiškėja tendencija, kad lietuviai labai mėgsta apsipirkti Lenkijoje. Pas kaimynus kainos mažesnės, tad važiuojama gana dažnai, perkama daug. Tai grėsmė mūsų ekonomikai.

Maitinimo paslaugos

Maistas yra vienas iš esminių žmogaus egzistavimo sąlygų, todėl visiškai nenuostabu, kad maitinimo įstaigoms skiriama tiek daug dėmesio iš verslo ir socialinės pusės. Įvairios kavinės, restoranai, barai, užkandinės ar net maisto vagonėliai dabar yra po padidinamuoju stiklu. Taip pat išpopuliarėjo ir maisto pristatymo paslaugos (Wolt, Bolt ir kt.), nes vis daugiau žmonių neberuošia maisto namuose, o užsisako jau gatavą maistą. Reikia tik pasiskaityti meniu ir užsisakyti. Tai itin patogu ir greita.

Transportas

Viena iš pagrindinių Lietuvos verslo sričių, turinti bene daugiausiai įtakos BVP, yra transportas ir logistika. Tai didžiulė rinka su krovinių pervežimais geležinkeliu, oro, jūrų kroviniai ir, žinoma, vilkikais. Taip pat prie jos prisideda ir nedidelių krovinių gabenimas į Daniją, Vokietiją, Norvegiją, Angliją ir kitas šalis. Aišku, kartu su kroviniais važiuoja ir žmonės, tad galima sakyti, kad transporto sistema Lietuvoje yra išvystyta itin aukštu lygiu. Krovinių pervežimo rinkoje svarbios ne tik pervežimo paslaugos, bet ir tarpininkavimas muitinėje jas išmuitinant. Čia dirba muitinės tarpininkai, kurie padeda sutvarkyti krovinių dokumentaciją.

Nekilnojamasis turtas

Būsto rinka Lietuvoje yra gana problematiška. Iki 2007 metų krizės nekilnojamasis turtas buvo viena iš perspektyviausių investicijų, tačiau nuo 2013 metų situacija kiek kitokia. NT rinka pamažu „kyla”. Kilimas nesustojo ir 2021 metais. Statoma vis daugiau daugiabučių miestuose, privačių namų kaimuose ir priemiesčiuose, o bendra statybos kokybė kyla. Nebesivaikoma pigių technologijų statant ištisus kvartalus, orientuojamasi į energiją taupančius ir net pasyvius namus. NT rinka sulaukia didelio investuotojų dėmesio.

Ypač klesti NT verslo segmentui, kadangi kuriasi vis daugiau įmonių, kurioms reikia gamybinių ir komercinių patalpų. Nuolat parduodami sklypai verslui, kur kuriasi ištisi verslo centrai ir įvairūs „slėniai”. NT brokeriai nuolatos turi daug darbo, nes pasiūla didelė, todėl žmonėms reikia pagalbos susirandant tinkamą būstą. Maža to, NT brokeriams dažnai tenka dirbti ir su dokumentų parengimu, kartais net tarpininkauti gaunant kreditus iš bankų.

finansaiFinansinės paslaugos

Finansinės paslaugos – neatsiejama šiuolaikinio verslo dalis. Pačiam buhalterijos tvarkyti jau nebereikia – pakanka tik nusamdyti profesionalus, kurie viską padaro tvarkingai ir kokybiškai. Buhalterinės apskaitos paslaugos nėra labai brangios turint omenyje, kad kiekvienas veiksmas ir ataskaita turi būti ne tik laiku pateikta, bet ir užpildyta teisingai. Besidomėdami, kaip tai padaryti verslininkai sugaišta marias laiko, kurį galima skirti pardavimų skatinimui. Dėl to buhalteriai nolatos turi darbo, jais pasitikima. Buhalterinė apskaita – perspektyvus verslas žmonėms, kurie sugeba sukurti savo reputaciją per kruopštų ir nuoširdų darbą. Beje, buhalterijos paslaugos nuotoliniu būdu yra naujausia tendencija. Tiesiog klientas suveda savo sąskaitas ar kitus dokumentus internetu, o buhalteriai atlieka suminius darbus, pildo deklaracijas, bendrauja su VMI, SODRA ir kitomis institucijomis. Taip ženkliai mažėja ir buhalterinių paslaugų įkainiai.

Finansinės paslaugos gausiai teikiamos ir gyventojams. Visų pirma tai kreditai. Be bankų, Lietuvoje kreditus teikia apie 20-30 bendrovių. Tai populiarus verslas. Aišku, ieškoma įvairių kreditų formų ir sąlygų, kad būtų patenkinami įvairūs klientų pageidavimai ir norai. Ši sritis susiduria su nemažai pavojų, yra aktyviai prižiūrima valstybės, nuolatos tenka prisitaikyti prie besikeičiančių įstatymų. Kreditų palyginimas – nauja verslo sritis. Taip pat populiarėja ir verslo pardavimo paslaugos, kai parduodamas jau veikiantis, o kartais net ir pelningai veikiantis verslas.

Prie finansinių paslaugų šliejasi ir teisines paslaugas teikiančios įmonės. Tai profesionalūs teisininkai, kurie gali atstovauti įmones įvairiuose teismuose ir teisiniuose ginčuose, padėti paruošti įvairius teisinius dokumentus, išsiieškoti skolas ir t.t.

Žėmės ūkis ir miškai

Žemės ūkio sektorius Lietuvoje itin gerai išvystytas. Ypač pieno pramonė, gyvulininkystė. Taip pat gerai sekasi ir miškų ūkiui. Miško pirkimas – vienas iš pelningiausių verslų, kaip ir medienos apdirbimas bei baldų gamyba. Žemės ūkis – labai didelė sritis, kurioje darbo turi visi – ūkininkai ir žemės ūkio technikos pardavėjai, gyvulių augintojai ir įvairūs konsultantai. Ekologiški ūkiai taip pat tobulėja ir vystosi. Dėl to atsiranda vis daugiau ekologiškos produkcijos, kuri parduodama ne tik Lietuvos, bet ir užsienio rinkose. Produkciją reikia kažkur laikyti, todėl vienas iš paklausiausių verslų – žemės ūkio produktų laikymo įranga ir technologijos bei jų aptarnavimas. Kitaip tariant – lentynos, šaldytuvai, šaldikliai, kuriuose reguliuojama temperatūra, drėgmė, šviesa.

Netradiciniai verslai

Galime pasigirti ir gana netradiciniais verslais. Pavyzdžiui, archeologiniai projektai. Tai grupė profesionalių archeologų, kurie pagal užsakymą gali kasinėti tam tikro asmens žemėje ir ieškoti… lobių ar archeologinių dalykų. Arba kitas verslas yra įvairių laikinų pastatų nuoma ir sumontavimas. Tai įvairūs angarai, palapinės ar net kupolai, skirti renginiams ar laikinai saugoti tam tikrus daiktus.

Kapaviečių statymas ir priežiūra

Keista, tačiau tai – amžinas verslas. Visos ritualinės paslaugos ir kapaviečių remontas bei statymas yra nepavaldus laikui, tendencijoms. Žmonėms to nuolatos reikėjo ir reikės, nepaisant naujų laidojimo technologijų (kolumbariumų). Tai labai susiję ir su mūsų tautos tradicijomis ir vargu, ar kas pasikeis artimiausius 20-50 metų. O kur dar kapų priežiūros ir renovacijos darbai…


Naujausi verslo straipsniai

 • Verslo dovanos: kaip išsirinkti
  Ruošiatės artėjančios šventėms ir norėtumėte pradžiuginti savo klientus bei verslo partnerius kalėdinėmis dovanomis? Tokiu atveju jums bus reikalingos verslo dovanos. Žinoma, jei verslo dovanų paieškas ketinate organizuoti pirmą kartą ir iki šiol jums dar...
 • Kokios pakavimo medžiagos bus tinkamiausios siuntimui?
  Gerai supakuotas daiktas visuomet saugiai pasieks savo kelionės tikslą. Tačiau pakankamai dažnai žmonės to neįvertina arba neskiria tam pakankamai dėmesio. O tuomet tenka susidurti su nemaloniomis situacijomis, kai siunčiami daiktai būna apgadinti. Kadangi transportavimo...
 • Ar įsigijus gyvūną – reikia iškart susirasti veterinarijos kliniką?
  Ar į Jūsų namus greitai atkeliaus naujas šeimos narys? Tokiu atveju reikia jam ne tik paruošti guolį bei skanų maistelį, tačiau iškart susirasti kliniką, kuri lauks, jeigu iškils kokios nors sveikatos problemos. O kur...
 • Internetinė rinkodara: ką svarbu išbandyti, siekiant verslo sėkmės?
  Internetinė rinkodara ir verslo sėkmė – vienas nuo kito neatsiejami žodžių junginiai. Ir tai – kur kas daugiau nei žodžiai, kadangi internetinė rinkodara iš tiesų suvaidina labai svarbų vaidmenį siekiant didesnio žinomumo bei pelno....
 • Kokiomis savybėmis pasižymi lyderis?
  Šiais laikais greta žodžio „vadovas“ kur kas dažniau yra minimas „lyderis“. Pirmąjį net pakeičia antrasis. Tiesiog visi puikiai supranta, kad šie panašūs žodžiai nėra tas pats ir abi asmenybės skiriasi. Jeigu norite, kad vadovas,...
 • Kur kreiptis norint gauti ES paramą?
  Ar galvojate apie savo įmonės plėtrą? Norite diegti inovatyvius sprendimus, plėsti įmonę, investuoti į įrangą? Ar jums reikia tam lėšų, didelių lėšų… bet nežinote, kur jų gauti? Galite kreiptis dėl ES subsidijų savo verslo...