Saulės energijos panaudojimas Lietuvoje: butams, namams, elektromobiliui ir net laivams

saulės energija 

Nėra tokio žemės kampelio, kuris nebūtų apšviestas saulės. Vienose valstybėse saulės spindulių yra mažiau, kitose – daugiau. Ilgus metus gyvavęs mitas, kad šalyse, kuriose yra šaltasis metų sezonas, saulės yra per mažai, kad ją būtų galima naudoti energijos gamybai, šiandien jau sugriautas. Tokiose šalyse, kaip Vokietijoje, Prancūzijoje, Didžiojoje Britanijoje, Lenkijoje, netgi Suomijoje saulės energija jau sėkmingai naudojama elektros gamybai, vandens pašildymui.

Lietuvoje saulės energetika sparčiai žengia į priekį. Nuolat koreguojami įstatymai, kad vis daugiau privačių žmonių ir gamybos verslo subjektų galėtų įsirengti saulės jėgaines, kurios saulės energiją paverstų elektra. 2020 metais buvo priimtas įstatymas, kuris leidžia kiekvienam gyventojui tapti elektros gamintoju ir vartotoju, o už nuosavą elektrinę – gauti kompensaciją. Gyvendamas bute, žmogus gali įsigyti nutolusią elektrinę saulės parke, o už 1 kW įsigytos galios, pateikęs prašymą gautų 323 eurų paramą. Prašymą reikia pateikti iki šių metų liepos 31 dienos. Tai pasaulyje precedento neturintis mūsų šalies sprendimas. Iki jo, norintys gauti paramą saulės energiją naudojančioms elektrinėms, galėjo jas įsirengti tik ant nuosavo žemės sklypo ar namo stogo.

Saulės energija ne tik namams, bet ir elektromobiliams

Skaičiuojama, kad per 10 metų Lietuvoje kas dešimtas automobilis bus varomas elektra. Tą lemia valstybės teikiama parama elektromobilio įsigijimui, seno automobilio atidavimui bei saulės jėgainėms. Jeigu elektromobilis būtų varomas iš saulės energijos pagaminta elektra, važiavimas juo būtų beveik nemokamas, elektros kaštai sumažėtų tris kartus, o nuolat kylant elektros kainoms – ir daugiau. Reikėtų turėti nuosavą įkrovimo stotelę, kuri būtų pajungta į vieną skydelį su saulės jėgaine bei elektros tinklais. 5 kW galingumo jėgainės ant nuosavo namo stogo ar žemės užtektų nuvažiuoti 30 000 kilometrų per metus su elektromobiliu. Didesnės nei 5 kW saulės jėgainės pagamintos elektros užtektų ir kitiems šeimos poreikiams.

Projektų, kuriuose būtų sumaniai naudojama saulės energija švarios elektros gamybai Lietuvoje vis daugėja. Vienas iš tokių, neseniai Trakuose ir Klaipėdos Danės upėje pasirodęs laivas katamaranas, ant kurio stogo įrengi saulės moduliai generuoja elektrą.

 

Parama saulės elektrinėms 2020 m. nuo spalio 1 dienos

saulės elektrinė

 

Planuojama iki 2050 metų, kad Lietuvoje 100 % elektros energijos būtų pagaminama iš atsinaujinančių energijos šaltinių. Todėl saulės energetika šalyje sparčiai plečiasi, su valstybės teikiama parama vis daugiau gyventojų ir verslų ryžtasi investuoti į saulės elektrines. Paramą gali gauti asmenys, turintys nuosavą sklypą ar namą, daugiabučių gyventojai, verslo bei valstybinės įmonės.

Parama saulės elektrinėms ant namo stogo ar nuosavos žemės

Numatoma data nuo 2020 metų spalio 1 dienos, kada galima teikti paraiškas dėl paramos saulės elektrinėms namams įsirengimo. Kompensacijos dydis 323 eurai už 1 kW instaliuotos galios.

2020 metais skirta 15,5 mln. lėšų paramai saulės elektrinėms. Norintys ją gauti turėtų laikytis kelių sąlygų:

  1. Saulės elektrinių įranga turėtų būti nauja ir atitikti Europos Sąjungos reikalavimus. Moduliams ir įtampos keitikliams privaloma dulkių ir drėgmės apsauga.
  2. Sumontuoti jėgainę reikėtų per 9 mėnesius pasibaigus kvietimui ir priduoti ją į elektros tinklus.
  3. Įrengus saulės elektrinę reikės 5 metus įsipareigoti nenaudoti elektros energijos komercinei veiklai, neperleisti jėgainės kitiems asmenims, lesti patikrinti jėgainę APVA (Aplinkos projektų valdymo agentūros) atstovams.

Įrengiant saulės elektrinę su „Saulės grąža“ komanda, nekils jokių rūpesčių dėl kompensacijos gavimo. Specialistai pakonsultuos kaip teisingai užpildyti prašymą, o gavus paramą įrengs jėgainę namams per 1-5 mėnesius, priklausomai nuo projekto sudėtingumo. „Saulės grąža“ komanda jau yra įrengusi virs 770 elektrinių, jų įranga atitinka aukščiausius Europos Sąjungos standartus.

Parama elektrinėms saulės parkuose

Investuoti į saulės elektrines gali ir daugiabučių gyventojai. Jėgainę galima įrengti ant daugiabučio stogo, nuosavo žemės sklypo arba ją nusipirkti saulės parkuose. Parama saulės elektrinėms, kai elektros energija bus naudojama nuotoliniu būdu, išlieka tokia pati – 323 eurai už 1 kW instaliuotos galios.

Įsirengus jėgainę ant nuosavo ar nuomojamo žemės sklypo, jos pagaminta elektra bus perduota į tinklus, o gamintojas ją susigrąžins iš tinklų savo reikmėms, net jei gyvena visai kitoje vietoje. Įsigijęs jėgainę saulės parke, jos savininkas tampa nutolusiu energijos gamintoju ir elektrą gali naudoti savo bute ar sodyboje.