Ar galima pritaikyti DAO principus Lietuvos versle?

Daug verslininkų ir IT sektoriaus specialistų įsitikinę – Lietuva yra puiki vieta kurti ir išbandyti produktus, tačiau uždirbti čia sunku dėl mažo rinkos dydžio. Dėl to čia gausu technologinių startuolių, kurie dirba užsienio rinkoms, o vietoje nieko apie juos nežinome. Kažkada ir Vinted buvo tik padėvėtų drabužių skelbimų puslapis, „virtualus skudurynas“, o dabar tai lietuviškas „vienaragis“ (įmonė, kurios kapitalas vertinamas daugiau nei 1 milijonu eurų), kuriuo visi išsišiepę didžiuojamės. Per keletą metų pasikeitė ir požiūris ir įpročiai pirkti rūbus.
Gal įmanomos ir kitokios alternatyvios technologijos?
Decentralizuotos grandinės technologija (blockchain) sukurta ne Lietuvoje, tačiau čia veikia itin daug fintech įmonių dirbančių su šia technologija. Tai įvairios kriptovaliutų technologija pagrįstos paslaugos. Natūralu, kad pamažu randasi ir pirmosios DAO įmonės.
Kas yra DAO?
Decentralizuota autonominė organizacija (DAO) yra organizacija, kuri veikia remdamasi blockchain technologija ir automatizuotais programiniais protokolais, vadinamais išmaniaisiais kontraktais. DAO valdymas ir finansavimas yra paskirstytas tarp savo narių, kurie dalyvauja sprendimų priėmimo procese per balsavimą, naudodami savo turimas kriptovaliutas arba specialius DAO tokenus. Tai gali būti įvairios nevyriausybinės organizacijos arba verslo įmonės – nelygu koks tokios organizacijos tikslas.
DAO privalumai
Decentralizacija. DAO valdymo struktūra yra paskirstyta tarp narių, o tai sumažina hierarchiją iki minimumo arba ją visiškai panaikina, taip pat centralizuotą kontrolę ir galimą korupciją. Tai leidžia organizacijai veikti skaidriau ir efektyviau.
Automatizacija. Išmanieji kontraktai automatizuoja daugelį procesų, tokių kaip sprendimų priėmimas, balsavimas ir lėšų paskirstymas. Tai sumažina biurokratiją, padidina operacijų greitį ir mažina klaidų riziką.
Skaidrumas. Blockchain technologija užtikrina, kad visi DAO veiksmai yra viešai prieinami ir patikimi. Tai padeda užtikrinti, kad organizacija veikia skaidriau ir kad nariai gali stebėti jos veiklą bei kontroliuoti lėšas ir procesus.
Nepriklausomybė. DAO nereikia įsiregistruoti kaip tradicinei organizacijai ir ji nėra priklausoma nuo vienos jurisdikcijos. Tai leidžia organizacijai veikti nepriklausomai ir tarptautiniu mastu. Kitaip tariant, nereikia steigti tarptautinės įmonės, pakanka tik bendraminčių kompanijos.
Finansų demokratizacija. DAO leidžia įvairiems asmenims ir organizacijoms dalyvauti projektų finansavime ir sprendimų priėmime, mažinant kliūtis dalyvauti rinkoje ir plėtojant ekonomikos galimybes.
Greitas prisitaikymas. DAO struktūra leidžia greitai prisitaikyti prie naujų technologijų, rinkos pokyčių ir iššūkių. Tai suteikia DAO konkurencinį pranašumą, palyginti su tradicinėmis organizacijomis, kurios gali būti lėtesnės priimant sprendimus ir keičiant savo strategiją. Tai aktualu rinkose, kur nuolatos keičiasi įstatyminė bazė. Deja, viena iš tokių šalių ir yra Lietuva.
DAO Lietuvoje
Ar DAO verslų yra Lietuvoje? Taip, be abejo. Esame ideali šalis, kurioje gali būti išbandoma DAO organizacijos veikla. Pavyzdys – naujienų portalas 77.lt. Tai DAO redakcija, kurioje visus sprendimus priima ne redaktorius (kuris dažniausiai atsakingas ir už cenzūrą), o patys nariai pagal turimų tokenų skaičių. Taip sumažinama cenzūra, kai redaktoriai nusprendžia, koks turinys yra tinkamas, o koks netinkamas. Tokiu būdu užtikrinamas pliuralizmas ir demokratija – nuomonių įvairovė. Toks naujienų portalas yra kur kas objektyvesnis, nei tradiciniai naujienų portalai, kurių pagrindinis pajamų šaltinis yra verslas ir politika.
Pasak šio portalo kūrėjų, idėja yra išbandyti DAO redakciją Lietuvoje, kur rinka nedidelė, naujienų kas dieną būna po keliasdešimt – nedaug. Tada bus galima veikti ir tarptautiniu lygiu su kur kas rimtesnėmis apimtimis. Kaip šiam startuoliui seksis ateityje – pamatysime.