Dar kartą apie saulės elektrinės kainą ir technologijas

solar technician installing solar panel
Photo by Los Muertos Crew on Pexels.com

Saulės elektrinė ant namo stogo yra vienas iš populiariausių būdų generuoti elektros energiją. Norint geriau suprasti, kokia iš tiesų yra saulės elektrinės kaina, reiktų žinoti keletą esminių faktų apie saulės elektrinės technologijas ir veikimo principus. Ji susideda iš kelių pagrindinių dalių, kiekviena iš jų yra būtina norint sėkmingai paversti saulės energiją į elektros energiją.

Pirma pagrindinė dalis yra saulės moduliai. Šie moduliai yra pagaminti iš daugybės fotoelementų, kuriuos sudaro silicio kristalai. Kai saulės spinduliai krinta ant šių kristalų, jie pradeda generuoti elektros energiją, kuri yra sukaupiama į modulio vidų.

Antra dalis yra inverteris. Inverteris yra reikalingas tam, kad paverstų iš modulių gautą nuolatinę srovę į įprastą kintamąją srovę, kurią galima naudoti elektros tinkluose. Be inverterio, moduliai tiesiog generuotų padriką elektros energiją, tačiau jos nebūtų galima naudoti mūsų namų elektros sistemose.

Trečia dalis yra baterija. Ji nėra privaloma, be to pakankamai brangi, todėl daugeliu atveju saulės elektros projektai baterijų neturi. Baterija yra naudojama tam, kad būtų sukaupiama dalis energijos, kurią pagamino saulės moduliai, ir galima ją naudoti tada, kai nėra saulės spindulių arba kai elektros energijos poreikis yra didesnis, nei gali generuoti moduliai tuo metu.

Ketvirta dalis yra elektros skaitiklis. Skaitiklis reikalingas tam, kad būtų galima matuoti, kiek elektros energijos yra pagaminta ir kiek jos yra sunaudota. Tai padeda nustatyti, ar yra perteklinė elektros energija, kurią galima grąžinti į elektros tinklą ir gaunant atlygį už tai.

Penkta dalis yra stogo tvirtinimo sistemos ir laidų sujungimas. Stogo tvirtinimo sistemos naudojamos tam, kad saulės moduliai būtų tvirtai pritvirtinti prie stogo. Laidų sujungimas yra būtinas tam, kad moduliai, inverteris, baterija ir skaitiklis galėtų būti sujungti į vientisą sistemą. Ši sistema yra valdoma išmaniosiomis programėlėmis telefone arba kompiuteryje.

Visos šios dalys yra būtinos tam, kad saulės elektrinė ant namo stogo galėtų veikti efektyviai ir generuoti elektros energiją. Ši sistema – be jokių teršalų, tai yra vienas iš ekologiškiausių būdų gauti elektros energiją, o jo ilgaamžiškumas ir mažos priežiūros sąnaudos daro ją ekonomiškai patrauklia alternatyva tradicinėms elektros energijos sistemoms.

Tačiau, statant saulės elektrinę ant namo stogo, yra kelios svarbios sąlygos, kurios turi būti laikomos, kad sistema būtų sėkminga. Pirmiausia, būtina pasirinkti tinkamą vietą modulių montavimui. Tai reiškia, kad moduliai turi būti padėti taip, kad jie būtų kuo labiau tiesiogiai saulės spindulių kelyje. Be to, reikia atsižvelgti į stogo konstrukciją, kad užtikrintų modulių saugumą ir tvirtumą. Saulės elektrinių montuotojai ant asbestinio šiferio stogų nemontuoja. Jie vengia ir senų čerpinių stogų.

Kitas svarbus dalykas yra pasirinkti tinkamą dydžio saulės elektrinę, kad ji atitiktų jūsų namo elektros energijos poreikius. Reikia atsižvelgti į tai, kiek elektros energijos naudojate, kada ją naudojate ir kiek laiko moduliai gali generuoti elektros energiją per dieną.

Kokia yra saulės elektrinės kaina Lietuvoje?

Saulės elektrinės kaina Lietuvoje gali labai skirtis, priklausomai nuo įvairių veiksnių, tokių kaip saulės modulių kokybė, jų gamintojas, inverterių tipas, stogo būklė ir pan. Tačiau, galima pateikti apytikslį kainų diapazoną, kuris gali padėti susidaryti bendrą vaizdą apie saulės elektrinių kainą Lietuvoje.

Maždaug nuo 2022 m. saulės elektrinės kainavo apie 800-1000 EUR už 1 kW generuojamos galios, įskaitant visus reikiamus įrenginius ir jų montavimo išlaidas. Tai reiškia, kad 10 kW galio saulės elektrinė kainuos 8000-10000 eurų. Tačiau, kainos gali labai skirtis priklausomai nuo specifinių projekto reikalavimų ir sąlygų.

Kol kas dar nieko nesakome apie APVA paramą, kuri yra iki 330 eurų už 1 kW galios. Jei statote 10 kW galios elektrinę, galite gauti iš APVA kompensaciją iki 3300 eurų. Kompensacija mokama tik elektrinėms iki 10 kW, ne didesnėms. Ši kompensacija taikoma ne tik privatiems klientams, bet ir verslui.

Aritmetika paprasta – 10 kW galios elektrinė kainuotų daugiausiai 10 000 – 3300 = 6700 eurų. Tiesa, kompensacija sumokama vėliau, todėl montuojant elektrinę reikia turėti visą sumą iš karto. Arba pasinaudoti paskolų pasiūlymais.

You may also like...

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *