Įdomūs faktai apie saulės energiją

saulės energija

Saulės energija yra viena švariausių, ji paverčiama elektra naudojant saulės elektrinių modulius. Saulė gyvuoja 4,6 milijardų metų, temperatūra joje siekia 5,500 °C, ji 330 000 kartų didesnė už žemę, taigi ši didžiulė žvaigždė turi milžinišką energijos potencialą, kurį žmonija siekia vis geriau išnaudoti.

Įdomiausi faktai apie energiją, gaunamą iš saulės.

 1. Saulės šviesa užtrunka 8 minutes, kad pasiektų žemę ir keliomis sekundėmis daugiau, kad pasiektų saulės elektrinių modulius.
 1. Saulės energija matuojama kaip ir elektra – vatais. 1000 vatų sudaro 1 kilovatą (kW). 1000 kilovatų sudaro 1 megavatą (MW). 1000 megavatų lygu 1 gigavatui (GW).
 2. Didžiausia saulės elektrinė 2019 metais pastatyta Jungtiniuose Arabų Emyratuose. Ją sudaro 3,2 milijardai saulės modulių, o galia siekia 1,2 gigavatus. Saulės energijos, paverstos elektra, šioje elektrinėje užtenka 90 000 gyventojų. Per metus jėgainės gaminama energija sumažina tokį išmetamų CO2 dujų kiekį, kokį išskiria 200 000 automobilių.
 3. Saulės energiją dabar galima naudoti oro kondicionieriams, karšto vandens pašildymui, dujoms ir naftai pakeisti bei elektrai gaminti. Tai pigus ir ekologiškas energijos šaltinis.
 4. Saulės elektrinių pagamintą nesunaudotą elektrą galima saugoti saulės baterijose, tačiau tai pakankamai brangus sprendimas, todėl dažniausiai jėgainės yra prijungtos prie miesto elektros tinklų ir jos perviršis saugomas tinkluose.
 5. Norint, kad iš saulės gaunama energija patenkintų visos žemės poreikius, reikėtų saulės modulius įrengti 191 000 kvadratinių mylių plote. Žemė turi 57 milijonus kvadratinių mylių. Taigi, turime pakankamai ploto tam, kad saulės energijos užtektų žmonijos poreikiams.
 6. Saulės elektrinės veikia tyliai, jos nesukuria pavėsio, skirtingai nei vėjo elektrinės, todėl jas patogiau įsirengti nuosavame žemės sklype ar ant stogo.
 7. Saulės modulių kaina pasauliniu mastu sumažėjo 80 % nuo 2008 metų.
 8. 1977 metais buvo beveik neįmanoma diegti saulės jėgainių, nes jų kaštai prilygo 77 JAV doleriams už vatą.
 9. Saulės energija nieko nekainuoja, tačiau iš jos gaminamos elektros kainą sudaro jėgainių įrengimas ir elektros perviršiaus saugojimas tinkluose.

 

Saulės energijos panaudojimas Lietuvoje: butams, namams, elektromobiliui ir net laivams

saulės energija 

Nėra tokio žemės kampelio, kuris nebūtų apšviestas saulės. Vienose valstybėse saulės spindulių yra mažiau, kitose – daugiau. Ilgus metus gyvavęs mitas, kad šalyse, kuriose yra šaltasis metų sezonas, saulės yra per mažai, kad ją būtų galima naudoti energijos gamybai, šiandien jau sugriautas. Tokiose šalyse, kaip Vokietijoje, Prancūzijoje, Didžiojoje Britanijoje, Lenkijoje, netgi Suomijoje saulės energija jau sėkmingai naudojama elektros gamybai, vandens pašildymui.

Lietuvoje saulės energetika sparčiai žengia į priekį. Nuolat koreguojami įstatymai, kad vis daugiau privačių žmonių ir gamybos verslo subjektų galėtų įsirengti saulės jėgaines, kurios saulės energiją paverstų elektra. 2020 metais buvo priimtas įstatymas, kuris leidžia kiekvienam gyventojui tapti elektros gamintoju ir vartotoju, o už nuosavą elektrinę – gauti kompensaciją. Gyvendamas bute, žmogus gali įsigyti nutolusią elektrinę saulės parke, o už 1 kW įsigytos galios, pateikęs prašymą gautų 323 eurų paramą. Prašymą reikia pateikti iki šių metų liepos 31 dienos. Tai pasaulyje precedento neturintis mūsų šalies sprendimas. Iki jo, norintys gauti paramą saulės energiją naudojančioms elektrinėms, galėjo jas įsirengti tik ant nuosavo žemės sklypo ar namo stogo.

Saulės energija ne tik namams, bet ir elektromobiliams

Skaičiuojama, kad per 10 metų Lietuvoje kas dešimtas automobilis bus varomas elektra. Tą lemia valstybės teikiama parama elektromobilio įsigijimui, seno automobilio atidavimui bei saulės jėgainėms. Jeigu elektromobilis būtų varomas iš saulės energijos pagaminta elektra, važiavimas juo būtų beveik nemokamas, elektros kaštai sumažėtų tris kartus, o nuolat kylant elektros kainoms – ir daugiau. Reikėtų turėti nuosavą įkrovimo stotelę, kuri būtų pajungta į vieną skydelį su saulės jėgaine bei elektros tinklais. 5 kW galingumo jėgainės ant nuosavo namo stogo ar žemės užtektų nuvažiuoti 30 000 kilometrų per metus su elektromobiliu. Didesnės nei 5 kW saulės jėgainės pagamintos elektros užtektų ir kitiems šeimos poreikiams.

Projektų, kuriuose būtų sumaniai naudojama saulės energija švarios elektros gamybai Lietuvoje vis daugėja. Vienas iš tokių, neseniai Trakuose ir Klaipėdos Danės upėje pasirodęs laivas katamaranas, ant kurio stogo įrengi saulės moduliai generuoja elektrą.

 

Parama saulės elektrinėms 2020 m. nuo spalio 1 dienos

saulės elektrinė

 

Planuojama iki 2050 metų, kad Lietuvoje 100 % elektros energijos būtų pagaminama iš atsinaujinančių energijos šaltinių. Todėl saulės energetika šalyje sparčiai plečiasi, su valstybės teikiama parama vis daugiau gyventojų ir verslų ryžtasi investuoti į saulės elektrines. Paramą gali gauti asmenys, turintys nuosavą sklypą ar namą, daugiabučių gyventojai, verslo bei valstybinės įmonės.

Parama saulės elektrinėms ant namo stogo ar nuosavos žemės

Numatoma data nuo 2020 metų spalio 1 dienos, kada galima teikti paraiškas dėl paramos saulės elektrinėms namams įsirengimo. Kompensacijos dydis 323 eurai už 1 kW instaliuotos galios.

2020 metais skirta 15,5 mln. lėšų paramai saulės elektrinėms. Norintys ją gauti turėtų laikytis kelių sąlygų:

 1. Saulės elektrinių įranga turėtų būti nauja ir atitikti Europos Sąjungos reikalavimus. Moduliams ir įtampos keitikliams privaloma dulkių ir drėgmės apsauga.
 2. Sumontuoti jėgainę reikėtų per 9 mėnesius pasibaigus kvietimui ir priduoti ją į elektros tinklus.
 3. Įrengus saulės elektrinę reikės 5 metus įsipareigoti nenaudoti elektros energijos komercinei veiklai, neperleisti jėgainės kitiems asmenims, lesti patikrinti jėgainę APVA (Aplinkos projektų valdymo agentūros) atstovams.

Įrengiant saulės elektrinę su „Saulės grąža“ komanda, nekils jokių rūpesčių dėl kompensacijos gavimo. Specialistai pakonsultuos kaip teisingai užpildyti prašymą, o gavus paramą įrengs jėgainę namams per 1-5 mėnesius, priklausomai nuo projekto sudėtingumo. „Saulės grąža“ komanda jau yra įrengusi virs 770 elektrinių, jų įranga atitinka aukščiausius Europos Sąjungos standartus.

Parama elektrinėms saulės parkuose

Investuoti į saulės elektrines gali ir daugiabučių gyventojai. Jėgainę galima įrengti ant daugiabučio stogo, nuosavo žemės sklypo arba ją nusipirkti saulės parkuose. Parama saulės elektrinėms, kai elektros energija bus naudojama nuotoliniu būdu, išlieka tokia pati – 323 eurai už 1 kW instaliuotos galios.

Įsirengus jėgainę ant nuosavo ar nuomojamo žemės sklypo, jos pagaminta elektra bus perduota į tinklus, o gamintojas ją susigrąžins iš tinklų savo reikmėms, net jei gyvena visai kitoje vietoje. Įsigijęs jėgainę saulės parke, jos savininkas tampa nutolusiu energijos gamintoju ir elektrą gali naudoti savo bute ar sodyboje.

 

Kokią naudą teikia saulės kolektoriai jūsų namams?

saulės kolektorius

solartribune.com nuotr.

Vis dažniau girdime apie alternatyvus namų šildymo būdus, kadangi daugelis žmonių neretai yra nepatenkinti didelėmis standartinio šildymo kainomis. Ne išimtis ir karštas vanduo – žmonės ieško alternatyvų, kaip padaryti, kad ne tik už karštą vandenį, bet visą šildymą mokėti pigiau. Dabar yra išmanus sprendimas, padėsiantis jums sutaupyti daug pinigų. Nuvykę į priemiesčius ar rajonus, kuriuose yra gerokai daugiau privačių namų nei daugiabučių, jūs greitai suprasite, apie ką mes kalbame – tai saulės kolektorius, padėsiantis jums sutaupyti ne tik tada, kai saulė švies.

Kaip šis įrenginys veikia?

Išgirdę apie saulės kolektorių, dažnas žmogus pagalvoja – o kam to reikia Lietuvoje, kur saulė šviečia ne pernelyg dažnai? Galbūt tokioje šalyje, kur visuomet šviečia saulė ir oras yra vasariškas, iš saulės kolektoriaus būtų gerokai daugiau naudos? Tai nėra visiškai tiesa. Mokslininkai nustatė, kad saulės kolektorius gali jūsų namams suteikti daug naudos net ir žiemos metu, ypač kai būna speigas – speigo metu dažnai pasirodo saulė ir saulės kolektoriai taip įsikrauna.

Visgi, prisiminkime pasakojimus, kaip žmonės gali įdegti būdami prie jūros, nors ir tą dieną nešviečia saulė. Taip pat prisiminkite, kiek kartu buvo, jog įlipę į savo mašinos salono vidų jūs jautėte, kad ten ganėtinai tvanku, nors tą dieną taip pat visiškai nešvietė saulė. Ką gi, mes šiuos du pavyzdžius pateikėme, norėdami iliustruoti tai, kaip veikia saulės kolektorius – jis taip pat gali sėkmingai pakrauti energiją net ir vėjuotą arba debesuotą dieną.

Savaime suprantama, geriausias įkrovimas bus tokiu atveju, jeigu saulės yra daug, tačiau kaip jau minėjome, ir priešingu atveju saulės kolektoriai padės jums sutaupyti nemažai pinigų. Automatinė sistema gali įjungti dujinį katilą, jeigu saulės kolektorius jau visiškai išsieikvojęs. Visgi, reikia pripažinti, kad labai retai būna tokių situacijų, kad saulės kolektoriai nesuteiktų nei kiek šilumos energijos jūsų namams. Priešingai, specialistai paskaičiavo, kad privačių namų gyventojai Rytų Europoje, turėdami saulės kolektorius savo namuose, gali sutaupyti apie 70 procentų išlaidų, kurias įprastai turėtų pakloti už karšto vandens šildymą. Be abejo, naudą pajusite ir mokėdami bendrai už šilumos sąskaitas – turėdami kokybiškus saulės kolektorius, jūs galite sutaupyti apie trisdešimt procentų įprastų išlaidų.

Iš ko sudarytas saulės kolektorius?

Tai įrenginys, kurio dalis yra nerūdijantis plienas bei šilumnešis, kuris priima šilumą iš saulės. Taip pat yra kolektorius, kuris padeda šilumnešį pumpuoti su cirkuliaciniu siurbliu. Cirkuliacinio siurblio procesai yra tokie – jis pumpuoja šilumnešį per boilerį arba šilumos kaitinimo varikliuką, o ten jau įkaitinta energija yra perduodama per vandenį. Kartais būna taip, kad be specialaus nustatymo vanduo nepasiekia reikiamos temperatūros, tačiau visuomet galima pasinaudoti elektriniais šilumokaičiais, kurie padės jūsų vandeniui pašilti iki reikiamos temperatūros per trumpą laiką.

O visus šiuos saulės kolektoriaus elementus galima valdyti per patogų valdymo pultą, kur galėsite atskirai valdyti cirkuliacinį siurblį, kurį nors iš vožtuvų, papildomus šilumokaičius. Valdymas yra gan paprastas ir patogus, tad lengvai atrasite patogiausią saulės kolektoriaus parinktį.