Kokie kompiuteriniai virusai dabar pavojingiausi

virusaiKompiuteriniai virusai atrandami kas dieną. Tuo galite įsitikinti užsukę į Symantec tinklalapį, kuriame skelbiama, kokie virusai buvo atrasti pagal dienas. Tačiau ar tai reiškia, kad jų „puokštę“ gausite iš karto? Apie kompiuterinius virusus kalbamės su internetinio saugumo specialistu ir Novirus.uk portalo redaktoriumi Linu K.

Linai, kokią grėsmę kelia spalio mėnesį pasirodę virusai?

Beveik jokios. Kas dieną atrandama po keletą kompiuterinių virusų, tačiau jų pavojaus lygiai labai skiriasi. Dauguma atvejų tai yra PUP (potentialy unwanted programs) ir Adware tipo programėlės, kurių kai kurie ekspertai net virusais nelaiko. Jei per mėnesį ir paleidžiamas koks rimtesnis kirminas (Worm) arba Trojos arklys (Trojan), tai jau ir taip kyla gana didelis sujudimas interneto saugumo specialistų bendruomenėje. Galiu užtikrinti, kol kas spalio virusai pavojaus nekelia, kaip nekėlė ir rugsėjo.

Ar tikrai tie virusai nepavojingi? Paprastiems kompiuterių naudotojams gali pasirodyti kitaip…

Paprasti kompiuterių vartotojai turėtų mažiau stresuoti, nes stresas gimdo nelabai logiškus veiksmus. Dėl to pridaroma daugiau žalos, nei iš tikrųjų užsikrėtus rimtu virusu. Pastaruoju metu atsiradę išpirkos prašantys virusai (ransomware) labai įbaugino žmones. Jie reikalauja sumokėti pinigus, kad būtų atkoduotas jų kompiuterio turinys. Kai kas moka taip remdami tarptautinius teroristus, tačiau jokio streso nekiltų, jei žinotumėte, kad jūsų duomenys saugūs, net jei ir užšifruoti. Tiesiog perinstaliuojate kompiuterį, atsidarote atsargines kopijas ir viskas, visos nuotraukos, šeimos video archyvas, filmai ir t.t. vėl atsiranda jūsų kompiuterio diske. Viskas gana paprasta, tad pamesti galvos nereiktų.

Kaip nepasigauti viruso?

Vadovautis sveika nuovoka. Jei jums draugas atsiunčia kažkokią keistą nuorodą be jokio prierašo, pagalvokite, ar tikrai jis galėjo ją atsiųsti. Nieko nepasakęs, kas viduje? Kažkas čia keisto… Visada galite paklausti, ką čia atsiuntei? Tada ir paaiškės, kad čia galimai yra virusas.

Jei užeinate į pornografinį puslapį ir staiga pamatote perspėjimą, kad jūsų kompiuteris užkrėstas ir vienintelis būdas atsikratyti viruso yra spausti ant šios nuorodos, paklauskite savęs, kaip jie tą virusą nustatė? Ar tik patys jo ir nebus pakišę? Uždarykite tą reklamą ir net nedrįskite jos spausti.

Jei norite atsisiųsti kažkokią programą, pasiskaitykite apie ją atsiliepimus – padės nuspręsti, ar verta. Kartais pasirodo, kad tam tikros programos yra užkrėstos virusų, tad apsisaugosite ir apsaugosite savo artimųjų kompiuterius.

Būdų yra daug, tik reikia logiškai galvoti ir stengtis nepasiduoti įkyrių reklamų įtakai.

O antivirusinės sistemos gali padėti?

Antivirusinės programos veikia tik senesnius virusus. Jei virusas pasirodė šiandien, greičiausiai jūsų antivirusinė jį praleis, nes dar neatsinaujino jos duomenų bazė. Jei virusuotą laišką gausite po savaitės, antivirusinė jau bus gavusi informacijos, kaip tą užkratą traktuoti ir ką su juo daryti, todėl būsite visiškai saugus.

Lietuvoje yra viena bėda – labai retas kuris nori įsigyti licencijuotą ir profesionalią antivirusinę. Visi tik žiūri nemokamų versijų. Bet nemokama versija gali tik nustatyti virusą, bet jo neišvalo. O neišvalius vieno viruso, jis į kompaniją pasikvies dar keletą ir jūsų kompiuteris taps virusų viešbučiu, kur jie jausis it šeimininkai. Antivirusinėms reiktų nepagailėti 30-40 eurų, nes nuo jų priklauso, ar sugebėsite užkrato atveju patys susitvarkyti, ar teks kompiuterį nešti pas meistrus. Tada sumokėsite daugiau, nei 30-40 eurų. Antivirusinės yra tik viena iš dalis iš bendro apsaugos priemonių paketo. Tai ne panacėja, tačiau padėti tikrai gali.

Dėkoju už pokalbį.

 

You may also like...

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.