Ko reikia kiekvienam kompiuteriui?

kompiuteris

Kompiuteris kaip įrenginys nėra sudėtingas pagaminti daiktas. Be pagrindinių kompiuterio sudedamųjų komponentų – motininės plokštės, ekrano, kieto disko, pelytės ir kitų detalių surinktų į krūvą viskas tėra tik gryna geležis kaip vadina specialistai. Be programų kompiuteris yra tik plastiko gabalas. Tam kad kompiuteris veiktų reikia programinės įrangos. Tai įgalina apdoroti informaciją, ją kaupti, siųsti, transliuoti, komunikuoti su kitais išoriniais įrenginiais. Maža to, kaip ir fizinės kompiuterio dalys turi būti kokybiškos ir patikimo gamintojo, taip ir programinė įranga geriau kai yra plačiai visame pasaulyje žinomo tiekėjo.

Parduotuvėse parduodami kompiuteriai be operacinės sistemos yra tikras nesusipratimas paprastiems vartotojams nes jie pastebi tik mažesnę produkto kainą. Nors ir su pačiu naujausiu bazinės operacinės sistemos komplektu gali padaryti daug darbų ir užtenka pramogoms tačiau specifinėms užduotims reikia įdiegti papildomas programas. Kokių programų dažniausiai trūksta naujuose kompiuteriuose atsako distributor.lt ekspertai. Nesvarbu ar tai Windows ar Apple kompiuteris, jums papildomai gali prireikti instaliuoti nemokamas arba mokamas programas.

Naršyklės

Kompiuteris šiais laikais pagrinde naudojamas interneto naršymo tikslais. Gera naršyklė yra visa ko pagrindas. Didžioji dauguma vartotojų naudoja keletą skirtingų naršyklių. Tai patvirtina Explorer/Edge naršyklės istorija kuomet vartotojai dėl jos nepatogaus naudojimo pakeisdavo į tobulesnę Chrome arba Mozilla naršyklę. Tai padaryti išties lengva ir nereikia jokių įgūdžių. Dabar ypač aktualu asmens duomenų saugumas ir naujos naršyklės padeda greičiau pasirinkti kad galėtume naršyti nesekamas ir sulauktumėte mažiau reklaminių užsklandų ekrane.

Antivirusinės programos

Naujo kompiuterio niekada nenusipirksite su gera nemokama antivirusine programa. Jeigu neaktyvuosite ar nepratęsite narystės įdiegta mokama antivirusinė programa bus apribota ir neatliks savo funkcijų. Ji vertinate informaciją kurią kaupiate, kuriate turinį, siunčiate ir gaunat failus, rūpinatės savo asmens duomenų saugumu, įvertinkite ar keli šimtai eurų per metus yra didelė kaina už saugumą lyginant kokios vertės informaciją norite apsaugoti.

Archyvavimo ir biuro programos

Retai kuris dirbanti žmogus spėja atlikti visus darbus įmonės biure. Dirbame prie kompiuterio vakare ir kartais net savaitgaliais. Ne visada prie įmonės programų galima prisijungti nuotoliniu būdu. Išsigelbėjimas tokiu atveju tik vienas – kompiuteryje būtina turėti Office tipo rašymo ir skaičiavimo, archyvavimo programas kuriose sukurtus failus vėliau galite perkelti į įmonės sistemą.

Kokie kompiuteriniai virusai dabar pavojingiausi

virusaiKompiuteriniai virusai atrandami kas dieną. Tuo galite įsitikinti užsukę į Symantec tinklalapį, kuriame skelbiama, kokie virusai buvo atrasti pagal dienas. Tačiau ar tai reiškia, kad jų „puokštę“ gausite iš karto? Apie kompiuterinius virusus kalbamės su internetinio saugumo specialistu ir Novirus.uk portalo redaktoriumi Linu K.

Linai, kokią grėsmę kelia spalio mėnesį pasirodę virusai?

Beveik jokios. Kas dieną atrandama po keletą kompiuterinių virusų, tačiau jų pavojaus lygiai labai skiriasi. Dauguma atvejų tai yra PUP (potentialy unwanted programs) ir Adware tipo programėlės, kurių kai kurie ekspertai net virusais nelaiko. Jei per mėnesį ir paleidžiamas koks rimtesnis kirminas (Worm) arba Trojos arklys (Trojan), tai jau ir taip kyla gana didelis sujudimas interneto saugumo specialistų bendruomenėje. Galiu užtikrinti, kol kas spalio virusai pavojaus nekelia, kaip nekėlė ir rugsėjo.

Ar tikrai tie virusai nepavojingi? Paprastiems kompiuterių naudotojams gali pasirodyti kitaip…

Paprasti kompiuterių vartotojai turėtų mažiau stresuoti, nes stresas gimdo nelabai logiškus veiksmus. Dėl to pridaroma daugiau žalos, nei iš tikrųjų užsikrėtus rimtu virusu. Pastaruoju metu atsiradę išpirkos prašantys virusai (ransomware) labai įbaugino žmones. Jie reikalauja sumokėti pinigus, kad būtų atkoduotas jų kompiuterio turinys. Kai kas moka taip remdami tarptautinius teroristus, tačiau jokio streso nekiltų, jei žinotumėte, kad jūsų duomenys saugūs, net jei ir užšifruoti. Tiesiog perinstaliuojate kompiuterį, atsidarote atsargines kopijas ir viskas, visos nuotraukos, šeimos video archyvas, filmai ir t.t. vėl atsiranda jūsų kompiuterio diske. Viskas gana paprasta, tad pamesti galvos nereiktų.

Kaip nepasigauti viruso?

Vadovautis sveika nuovoka. Jei jums draugas atsiunčia kažkokią keistą nuorodą be jokio prierašo, pagalvokite, ar tikrai jis galėjo ją atsiųsti. Nieko nepasakęs, kas viduje? Kažkas čia keisto… Visada galite paklausti, ką čia atsiuntei? Tada ir paaiškės, kad čia galimai yra virusas.

Jei užeinate į pornografinį puslapį ir staiga pamatote perspėjimą, kad jūsų kompiuteris užkrėstas ir vienintelis būdas atsikratyti viruso yra spausti ant šios nuorodos, paklauskite savęs, kaip jie tą virusą nustatė? Ar tik patys jo ir nebus pakišę? Uždarykite tą reklamą ir net nedrįskite jos spausti.

Jei norite atsisiųsti kažkokią programą, pasiskaitykite apie ją atsiliepimus – padės nuspręsti, ar verta. Kartais pasirodo, kad tam tikros programos yra užkrėstos virusų, tad apsisaugosite ir apsaugosite savo artimųjų kompiuterius.

Būdų yra daug, tik reikia logiškai galvoti ir stengtis nepasiduoti įkyrių reklamų įtakai.

O antivirusinės sistemos gali padėti?

Antivirusinės programos veikia tik senesnius virusus. Jei virusas pasirodė šiandien, greičiausiai jūsų antivirusinė jį praleis, nes dar neatsinaujino jos duomenų bazė. Jei virusuotą laišką gausite po savaitės, antivirusinė jau bus gavusi informacijos, kaip tą užkratą traktuoti ir ką su juo daryti, todėl būsite visiškai saugus.

Lietuvoje yra viena bėda – labai retas kuris nori įsigyti licencijuotą ir profesionalią antivirusinę. Visi tik žiūri nemokamų versijų. Bet nemokama versija gali tik nustatyti virusą, bet jo neišvalo. O neišvalius vieno viruso, jis į kompaniją pasikvies dar keletą ir jūsų kompiuteris taps virusų viešbučiu, kur jie jausis it šeimininkai. Antivirusinėms reiktų nepagailėti 30-40 eurų, nes nuo jų priklauso, ar sugebėsite užkrato atveju patys susitvarkyti, ar teks kompiuterį nešti pas meistrus. Tada sumokėsite daugiau, nei 30-40 eurų. Antivirusinės yra tik viena iš dalis iš bendro apsaugos priemonių paketo. Tai ne panacėja, tačiau padėti tikrai gali.

Dėkoju už pokalbį.