Kokie yra pagrindiniai medienos granulių gamybos etapai?

                      Medžio granulės – biokuro produktas, suteikiantis galimybę sukurti šilumą įvairiausiose patalpose. Šio kietojo kuro deginimui taip pat yra būtinas ir pagrindinis šiomis granulėmis kūrenamos šildymo sistemos komponentas – granulinis katilas. Granuliniai katilai šiandien yra laikomi ne tik efektyviu, tačiau taip pat ir ekonomišku, moderniu bei inovatyviu šildymo būdu.

                      Nors šio tipo šildymo sistemas žmonės renkasi vis dažniau, daugeliui medžio granulių gamyba vis dar išlieka paslaptimi, apie kurią susimąsto tikrai ne visi. Taigi, kaip yra gaminamos medienos granulės? Kokias savybes joms suteikia jų gamybos procesas?

Antrinių medienos žaliavų svarba

                      Akivaizdu, jog pagrindinė medžio granulių sudėtinė dalimi yra būtent mediena. Įprastai šios granulės yra gaminamos būtent iš medienos pjuvenų, kurios susidaro atliekant įvairius medienos apdirbimo darbus, tokius kaip medienos frezavimas. Medienos apdirbimo darbus vykdančios įmonės nuolat susiduria su sparčiai besikaupiančiomis medienos pjuvenų krūvomis, kurios šiandien yra laikomos antrine medienos žaliava. Dažnai medienos pjuvenos bei dulkės būna netinkamos jų panaudojimui statybose ar kitose nišose. Laikui bėgant buvo sugalvota, jog nepanaudojamos antrinės medienos žaliavos gali būti paverčiamos efektyvų šildymą kuriančiu biokuro produktu. Toks antrinių medienos žaliavų panaudojimas šiomis dienomis yra laikomas puikiu ekologinio sąmoningumo skatinimu, leidžiančiu naudingai išnaudoti kur kas daugiau medienos.

Smulkinimas bei džiovinimas

                      Kaip ir standartinių medienos malkų, medžio granulių degimas taip pat priklauso nuo medyje esančios drėgmės kiekio. Tai reiškia, jog kuo daugiau drėgmės yra medyje, tuo sunkiau ji dega. Drėgna mediena dega ilgiau, o degimo metu išskiriamos šilumos kiekis yra daug mažesnis. Dėl šios priežasties medžio pjuvenų džiovinimas yra vienu iš pagrindinių medžio granulių gamybos proceso etapų. Tinkamai išdžiovinta žaliava padeda sukurti kur kas aukštesnės kokybės galutinį produktą, kuris leidžia sugeneruoti daug daugiau šilumos energijos.

                      Medienos apdirbimo metu susidariusios pjuvenos dažniausiai būna gana stambios, bei netinkamos medienos granulių gamybai. Tokiu atveju pjuvenos yra smulkinamos tol, kol yra išgaunamas tinkamas šių antrinių žaliavų dydis. Svarbu pabrėžti ir tai, jog susmulkintos pjuvenos kur kas greičiau džiūsta, o tai padeda pagreitinti medienos granulių gamybos procesą.

Presavimas

                      Netrukus susmulkintos bei išdžiovintos medienos pjuvenos būna paruoštos vienam iš paskutinių granulių gamybos etapų. Pagrindinis šio etapo tikslas – tinkamai supresuoti smulkias pjuvenų dalis bei suteikti joms galutinę granulių formą. Šis procesas yra atliekamas naudojant specialiai tam pritaikytus aukšto slėgio presus, kurie ne tik suteikia granulėms galutinę formą, tačiau taip pat ir užtikrina pašalinių oro tarpų granulėse nebūvimą. Granulėse esantys oro tarpai gali ženkliai padidinti jų degimo laiką, o tai dažniausiai reiškia mažesnį išsiskiriančios šilumos kiekį. Taigi, tinkamai supresuoti smulkintas pjuvenas bei užtikrinti, jog granulių viduje nebus oro tarpų – be galo svarbu.

Pakavimas

Pasirūpinti tinkamu medienos granulių įpakavimu taip pat yra išties be svarbu. Tinkamas įpakavimas padeda apsaugoti medienos granules nuo drėgmės, kuri gali ne tik neigiamai paveikti granulių degimą, tačiau kartais taip pat jas paversti visiškai netinkamomis jų kūrenimui. Juk akivaizdu, kad sausas medis ypač gerai sugeria drėgmę, kuri gali negrįžtamai paveikti jo savybes. Medžio granulės šiuo atveju nėra jokia išimtis.

Dažniausiai medienos granulės yra pakuojamos į atskirus 15 kg masės įpakavimus. Būtent toks jų įpakavimas yra laikomas patogiu ne tik dėl jų sandėliavimo, tačiau taip pat ir dėl jų transportavimo. Svarbu pabrėžti ir tai, jog yra itin svarbu pasirūpinti šių maišų sandarumu, o pastebėjus įplyšimą – nedelsiant jį pašalinti izoliacijos pagalba. Tai leis granulėms išlikti nepakitusioms bei neprarasti pagrindinių savo savybių.

You may also like...

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *