Generalinė ranga ir statybos valdymas: į kieno rankas atiduoti statybas?

Prieš pradedant statyti naują statinį, kiekvienas statytojas įvertina, kas padėtų jam sumažinti riziką siekiant geriausio rezultato – užbaigto, visus keliamus reikalavimus atitinkančio, statinio. Norint pastatyti net ir patį paprasčiausią statinį (pavyzdžiui, vieno aukšto gyvenamąjį namą), yra pakankamai sudėtingas ir daugelį etapų apimantis procesas, prasidedantis dokumentų, leidžiančių statybą, gavimu. Dažnu atveju, statytojas neturi pakankamai kompetencijos ir išteklių, kad vienas suvaldytų visą šį procesą, todėl jam kyla klausimas – kokį statybos organizavimo būdą rinktis? Įprastai, kai statybų procese dalyvauja keli rangovai, pagrindiniai statybos organizavimo būdai, su kuriais susiduriama, yra generalinė ranga ir statybos valdymas.

Generalinė ranga

Generalinė ranga yra populiariausias būdas, kuomet už visų darbų, nuo pradžios iki pabaigos, atlikimą atsakingas yra vienas subjektas – generalinis rangovas, kuris atskiriems darbams samdo subrangovus. Šis būdas itin populiarus ir patogus, nes statybų užsakovui ar investuotojui nėra reikalinga turėti žinių ar patirties statybų procese, todėl tai taupo laiką investicijas.

Statybų valdymas

Patikėjus statybas į statybos valdytojo rankas, jis dažniausiai rūpinasi statybų techninės priežiūros organizavimu arba vykdymu, organizuoja rangovų konkursus, dalyvauja sutarčių pasirašyme, tikrina ir derina projektinius sprendimus su statytoju, rengia ir tvarko statybų dokumentus, koordinuoja rangovų darbus, informuoja ir konsultuoja statytoją visais statybų klausimais. Verta paminėti, jog konkrečios funkcijos, kurios pavedamos statybų valdytojui, priklauso nuo suteiktų įgaliojimų ir atsakomybės.

Ką pasirinkti?

Kaip jau buvo minėta anksčiau, populiariausias statybų organizavimo būdas yra generalinė ranga, kas užtikrina racionalias išlaidas, profesionaliai ir kokybiškai atliktus darbus, garantijas, tikslų ir aiškų biudžetą. Dažnai generalinės rangos paslaugą teikiančios įmonės yra sukaupusios ilgametę patirtį, todėl yra patikimos, jų atliktus darbus galima patikrinti internete, paklausti atsiliepimų. Suprantama, kad statybų valdytojas taip pat gali būti sukaupęs ilgametę patirtį, tačiau čia susiduriama su nesusikalbėjimo ir įgaliojimų rizika – netinkamai įvardinti statytojo lūkesčiai, per siaurai ar per plačiai nustatytos įgaliojimų rizikos, valdytojo nesąžiningumas – dėl to statytojas gali patirti nuostolių ir nepasiekti norimo rezultato. Nors profesionalus ir statytojo interesus užtikrinantis statybų valdymas yra pigesnė nei generalinė ranga, prieš pasirenkant reikėtų įvertinti ir kitus aspektus, ne tik kainą.

You may also like...

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *