Kokie gali būti skolą įrodantys dokumentai?

Bet kokios rūšies skolų išieškojimas yra neįmanomas be skolą įrodančių dokumentų. Jie reikalingi tiek norint pradėti teismo procesus, tiek kreipiantis į skolų išieškojimo įmonę ar antstolį. Ir nors iš pažiūros tai atrodo pakankamai aišku, šie dokumentai turi atspindėti skolos atsiradimą, tačiau kartais kalbant apie juos iškyla klausimų. Kokie gi gali būti skolą įrodantys dokumentai ir ką verta apie juos žinoti?

  • Paskolos raštelis

Tai vienas dažniausių dokumentų, kurio pagrindu pradedamas skolu isieskojimas. Žinoma, šis dokumentas, kaip ir visi kiti, turi būti surašytas tinkamai. Jame būtina nurodyti kreditoriaus ir skolininko asmens duomenis, skolinamą sumą, grąžinimo sąlygas, paskolos suteikimo ir atidavimo termino datas. Labai svarbu, kad raštelyje būtų užfiksuotas pinigų gavimo faktas. Dokumente turi būti originalūs (neskenuoti ar atspausdinti) kreditoriaus ir skolininko parašai. Notarinis tokio raštelio patvirtinimas būtinas, kai skolinama suma didesnė nei 3000 eur ir besiskolinančiam asmeniui suteikiama grynais pinigais. Paskoloms iki 3000 eur notarinis paskolos raštelio patvirtinimas nebūtinas. Šiuo atveju ir pagal ranka parašytą raštelį gali būti pradėtas skolų išieškojimas.

  • Vekselis

Tai skolininko pasirašomas dokumentas, kuriuo jis įsipareigoja grąžinti nurodytą sumą vekselyje nurodytam asmeniui. Vekseliui galioja tokios pačios taisyklės kaip skolos rašteliui (duomenų nurodymas, notarinis patvirtinimas, jei suma didesnė nei  3000 eur). Tačiau vekselio pagrindu skolų išieškojimas kur kas paprastesnis – turint vekselį nebūtina kreiptis teismą. Pagal teisingai surašytą dokumentą notaras išduoda vykdomąjį raštą ir iš karto pradedamas skolų išieškojimas.

  • Bankinio pavedimo kopija

Kreditoriams dažnai kyla klausimas, ar skolų išieškojimas gali būti pradėtas remiantis bankinio pavedimo kopija? Tokiais atvejais išieškojimas nėra lengvas. Pirmiausia, tam reikalingas teismo sprendimas. Teismo sprendimas praktiškai priklauso nuo vieno niuanso: ar bankinio pavedimo paskirties skiltyje nurodyta informacija įrodo paskolos suteikimo faktą. Teigiamo sprendimo galima tikėtis, jei pavedimo paskirtyje nurodyta, kad pervedama suma yra paskola ir pateikiama  informacija apie jos grąžinimo sąlygas.

Apibendrinant galima sakyti, kad lengviausias skolų išieškojimas būna tuomet, kai yra pasirašytas vekselis. Tad visuomet prieš skolinant pinigus pagalvokite kokiomis priemonėmis galite užtikrinti skolos susigrąžinimą, jei skolininkas to nepadarys geranoriškai.

Skolas padeda išieškoti patyrę teisininkai. Daugiau informacijos apie tai rasite čia: https://teisineskonsultacijos.lt.

You may also like...

1 Response

  1. Vytautas parašė:

    Sveiki ka galima padaryti turiu paskolines pinigu bet nieko nepasirašėm bet yra sms žinutės kad tas asmuo pripažista pasiskolines ka tuo atviju galima padaryti…ačiu

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.