Energetinio naudingumo sertifikatas anaiptol nėra bevertis formalumas
Atrodo, savo išprusimo lygiu skųstis negalite, tačiau, išgirdus kai kuriuos žodelius, norisi „ausimis karpyti“? Nenurašykite savęs: aplink mus tiek daug informacijos, jog žmogaus „kompiuteris“ tiesiog nėra pajėgus visos jos priimti ir analizuoti. Kaip ir kūdikiai, pasaulį pažįstame dalimis. Tad, susidūrę su nežinoma, tačiau tuo metu aktualia tema, paprasčiausiai imame į šią gilintis. Tokio, tikrai ne kiekvienam žinomo žodžio pavyzdžiui gali būti ir energetinio naudingumo sertifikatas. Ką slepia ši sąvoka? Kam jis reikalingas bei kokią informaciją savyje talpina?
Energetinis sertifikavimas – procesas, kuris atliekamas siekiant nustatyti statinio suvartojamos energijos kiekį. Paprastai tariant, šį atlikę, žinome, kokių sąskaitų kas mėnesį galime tikėtis už nekilnojamojo turto išlaikymą. Priklausomai nuo energetinio sertifikavimo metu gautų duomenų, pastatams priskiriama konkreti energetinio naudingumo klasė, kuri yra žymima raidėmis nuo A iki Z. Kaip supratote, energetinio naudingumo sertifikatas yra dokumentas, kuriame pateikiama visa su šiuo procesu susijusi informacija.
Šis dokumentas savotiškai gali būti laikomas pastato suvartojamos energijos statistikos informacijos priemone. Nenustebkite, jei čia rasite nurodytą ne vieną, o dvi energetinio efektyvumo klases. Viena apibūdina realią pastato energetinio efektyvumo būklę, kita – potencialiai galimą tuo atveju, jei bus įgyvendinamos rekomenduojamos energiją taupyti padėti galinčios priemonės (pastarosios rekomendacijos dokumente taip pat nurodytos). Energetinio naudingumo sertifikate taip pat rasite informaciją, apibūdinančią, kokią energiją naudoja vertinamas NT, kur galima kreiptis iškilus su šia sritimi susijusioms problemoms ir panašiai.
Energetinio naudingumo sertifikatas yra reikalingas kone kiekvienam pastatui, kuriame yra šildomas ar turi oro kondicionavimo sistemą. Išskiriamos tik kelios išimtys, kai be šio proceso galima apsieiti, pavyzdžiui, nuolat negyvenami pastatai, religinės paskirties statiniai, kultūros paveldo objektai, laikini, mažesnio nei 50 kv.m statiniai.
Neskubėkite burbėti, jog tai tėra dar vienas formalumas, priversiantis jus gaišti savo laiką bei atverti piniginę ir patirti papildomas išlaidas. Informacija, pateikiama šiame dokumente, gali būti labai naudinga: vadovaudamiesi siūlomomis rekomendacijomis, nemenkai sutaupysite pastato eksploatacinėms išlaidoms skirtus pinigus. O patiems vargintis dėl šio proceso atlikimo nereikės: pasinaudokite šią paslaugą teikiančių specialistų paslaugomis.